The Board is legislatively empowered to provide for the licensure and regulations of chiropractors practicing in Wyoming. The Board is composed of four (4) practicing chiropractors and one (1) public member at large. These members are appointed to the Board by the Wyoming Governor. The service term for a Board member is four (4) years. 

If you are interested in serving on this or other boards, please visit the Governor's Web Site on Boards and Commissions.

You can view a history of Board membership here. Please note the records go only as far back as 1983.


No Board member may speak on behalf of the entire Board.  All questions should be submitted to the Board office and NOT to individual Board members.

MEMBERS OF THE BOARD 

TODD HILDEBRAND, D.C., PRESIDENT 
DOCTOR OF CHIROPRACTIC

License #500
Gillette, Wyoming
Appointed to the Board: March 1, 2010
Term Expires: March 1, 2020

ROSS FULLER, D.C., VICE-PRESIDENT
DOCTOR OF CHIROPRACTIC

License #615
Lovell, Wyoming
Appointed to the Board: February 5, 2014
Term Expires: July 1, 2017

STANETTA TWIFORD, SECRETARY 
PUBLIC MEMBER
Glendo, Wyoming
Appointed to the Board: February 5, 2014
Term Expires: July 1, 2017

JAMES BUCHANAN, D.C., PAST PRESIDENT
DOCTOR OF CHIROPRACTIC
License #587
Sheridan, Wyoming
Appointed to the Board: March 1, 2008
Term Expires: March 1, 2018

SHANE COPELAN, D.C.
DOCTOR OF CHIROPRACTIC

License #661
Casper, Wyoming
Appointed to the Board: June 22, 2016
Term Expires: March 1, 2020

The Wyoming Board of Chiropractic Examiners is staffed through the Professional Licensing Boards Office, a division of A&I.